Najważniejsze zalety mleka kokosowego

Mleko kokosowe to tradycyjny składnik kuchni azjatyckiej, który jednak w ostatnich latach stał się dosyć popularny także w krajach należących do kręgu cywilizacji zachodniej. Europejczycy, ale także Amerykanie, stosują je coraz odważniej i chętniej. Nie tylko jako uzupełnienie deserów, ale również dodatek do dań głównych, zup, a nawet tradycyjny zamiennik mleka krowiego. W przeciwieństwie do tego ostatniego mleko kokosowe nie zawiera laktozy i mogą je spożywać osoby na nią uczulone. Poza tym taki wariant chętnie wykorzystują weganie.

 

Najważniejsze zalety mleka kokosowego

Kokos na zdrowie

Mleko kokosowe jest dosyć tłuste i zawiera w swoim składzie niecieszące się zbyt dobrymi opiniami kwasy nasycone. A jednak optymalny skład mleka wydobywanego z miąższu kokosa przekłada się na jego znaczące walory prozdrowotne. Potwierdzają to badania naukowe, z których już teraz jasno wynika, że tłuszcze zawarte w produktach wytwarzanych z kokosa nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają radzić sobie ze złym cholesterolem. To właśnie on jest jedną z głównych przyczyn problemów z układem krążenia, które każdego roku dotykają milionów ludzi na świecie. Osoby borykające się z nimi śmiało mogą sięgać po mleko kokosowe, a nawet robić je samodzielnie w domu. Poza dobroczynnym wpływem na poziom cholesterolu mleko pozyskiwane z kokosa:

  • działa antybakteryjnie,
  • ma moc zwalczania wirusów,
  • pomaga na wrzody,
  • łagodzi stany zapalne, a nawet znacząco je ogranicza.

Mleko kokosowe w odchudzaniu

Z uwagi na wysoką zawartość tłuszczów i dosyć znaczną kaloryczność, mleko kokosowe nie powinno być spożywane w nadmiarze. Zwłaszcza przez osoby będące na diecie lub pragnące utrzymać figurę. Jednocześnie jednak nie warto całkowicie z niego rezygnować, ponieważ zawarte w nim substancje przyspieszają metabolizm. Powodują także szybsze odczuwanie sytości, dzięki czemu ostatecznie zjada się mniej w trakcie jednego posiłku. I długo po nim nie odczuwa się głodu.

Kokos urody doda

Udowodniono między innymi pozytywny wpływ mleka kokosowego na łagodzenie stanów zapalnych skóry. Działa ono także antybakteryjnie, przez co można stosować je przy różnych zmianach skórnych. Mleko kokosowe nawilża oraz odżywia skórę, spłyca również zmarszczki.

Podsumowanie

Mleko kokosowe to produkt zdrowy, o ile stosuje się je z umiarem oraz wybiera odpowiedzialnie. Warto stawiać na wyroby wysokiej jakości, w skład których wchodzi jedynie mleko oraz woda. Wszelkie dodatki, konserwanty czy słodziki, to tylko niepotrzebne źródło kalorii oraz przysłowiowej chemii. Aby ich unikać, mleko można zrobić we własnej kuchni dodając do wiórków kokosowych wody.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *