Do startu gotowi, czyli od fabryki plemników do zapłodnienia komórki jajowej – podróż życia

Ich są miliony, a ona jest jedna. One są waleczne i zdeterminowane a ona wyniosła. One szalone pędzą do niej – wabiącej zapachem i kokietującej je. I kim mowa?

O plemnikach i komórce jajowej! Poznajcie, jak dochodzi do zapłodnienia.

 

1500 plemników na sekundę

Naprawdę, to co się dzieje w ciele kobiety, w jej narządach rodnych można zobrazować jako rozgrywka o wysokie trofeum. Tym trofeum jest zapłodnienie. Wygrywa ten plemnik, który jest najbardziej zdeterminowany, a reszta przepada. W tym wyścigu nie ma nagrody pocieszenia. A zaczyna się od… fabryki plemników. Czyli od ok. 1500 plemników wyruszających na podbój na sekundę w męskim ciele! Ta fabryka działa nieustannie przez 42 godziny na dobę i 365 dni w roku.

Ciekawostka – plemnik jest aż 20 razy mniejszy od komórki jajowej. I o ile męskie jądra są tak pracowite to jajniki produkują zaledwie jedną komórkę jajową na miesiąc.

 

2 miliony komórek jajowych

Ilość komórek jajowych kobiety jest niestety ograniczona. Noworodek płci żeńskiej ma ok. 2 miliony pęcherzyków jajnikowych, z których w przyszłości powstaną komórki jajowe. Ale w ciągu całego życia dziewczynki te pęcherzyki systematycznie obumierają. Gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, komórek jajowych jest już tylko ok. 500 tysięcy. Z wiekiem liczba komórek zmniejsza się i maleją oczywiście szanse kobiety na zajście w ciążę.

Ciekawostka – aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę można zamrozić swoje komórki jajowe. Jest to idealne rozwiązanie dla tych kobiet, które chcą mieć dzieci, ale jeszcze nie teraz. Są specjalne kliniki oferujące mrożenie jajeczek. Rozwiązanie to stało się popularne dzięki celebrytkom takim jak Joanna Krupa czy Kim Kardashian. Joanna Krupa nagrała nawet film dokumentujący zabieg.

 

Do startu gotowi?

Tak więc plemniki zostały wystrzelone z karabinu. Po krótkim czasie lądują w pochwie kobiety. I teraz ważna jest walka z czasem, a trasa ma piętnaście centymetrów i wiedzie przez macicę a kończy się w jajowodach. Zwycięzca musi na swojej trasie pokonać 500 milionów rywali. A po drodze niestety nie jest łatwo, bo panują trudne warunki.

Ciekawostka – komórka jajowa żyje od 12 do 24 godzin. To mało, bo dystans z macicy do jajowodów jest 10 tysięcy dłuższy od plemnika. Odległość ta wymaga od plemników sprinterskich zdolności, którymi jest w stanie się wykazać jedynie co dziesiąty kandydat do korony! Czyli 90% plemników ginie, a owa mała część skrywa się w drogach rodnych kobiety od 3 dni do tygodnia. W związku z tym współżycie kilka dni przed owulacją zwiększa szansę na ciążę.

 

Zniewalający zapach komórki jajowej

Być może zastanawialiście się nad tym, skąd plemniki wiedzą, w którym kierunku mają podążać? Komórka jajowa jest na tyle niedostępna i nieprzewidywalna, że umieszczona jest tylko w jednym z jajowodów. Skąd więc plemniki wiedza, w którym jajowodzie jej szukać?

Otóż kierują się ona zapachem.

Komórka jajowa jest bowiem niczym piękna żona bogatego męża – leży i pachnie, a jej zapach jest feromonem, czyli żeńskim hormonem płciowym zwanym progesteronem. Wygląda na to, że plemniki mają słabość do progesteronu.

Ciekawostka – po co plemnikom progesteron? Naukowcy odkryli, że wydzielany przez komórkę jajową hormon otwiera kanały wapniowe w błonie plazmatycznej plemnika, dzięki czemu staje się on szybszy i bardziej ruchliwy.

Ostatni zakręt

A więc to już ostatnie sekundy. Niedługo dojdzie do zapłodnienia. A jest naprawdę o co walczyć, bo mimo że z perspektywy naszej ziemskiej codzienności komórka jajowa to nie jakaś tam Miss Polonia, to jednak pośród innych organów wewnętrznych wyróżnia się ona niezwykłą urodą. Jest otoczona promienistym wieńcem, co budzi pożądanie plemników, którzy uznają ją za pełną blasku. Można powiedzieć, że owa płodna księżniczka ma swojego osobistego ochroniarza, którym jest osłonka przejrzysta. Owa przejrzysta osłonka dokonuje wykluczenia niektórych wielbicieli i tylko niektórym plemnikom pozwala wejść do środka. Wielu się oczywiście samemu zniechęca, uznając być może że gra nie jest warta świeczki, ale przecież gra nie takich tchórzy nam trzeba.

Ciekawostka – mimo że komórka jajowa jest o wiele większa od plemnika, to sama ma wielkość… ziarenka piasku, czyli 0,12 mm.

 

Taniec godowy i finał

Tymczasem jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia, bo w planie jest jeszcze taniec godowy. Czyli plemniki energicznie podskakują, zwiększając swoje szansę na zwycięstwo. Ten, który podskakuje najpiękniej, wygrywa. A więc to już! Opłaciła się rozpaczliwa determinacja. Plemnik i komórka jajowa od teraz stanowią jedność. Materiały genetyczne kochanków łączą się, tworząc nowego człowieka.

Ciekawostka – komórka jajowa to monogamistka. Po połączeniu z plemnikiem buduje wokół siebie spoistą barierę, której nie mogą już znokautować inne plemniki. Z kolei kiedy dojdzie do połączenia gamet dwojga kochanków, powstaje zygota o średnicy ok. 0,1 mm. posiadająca 46 chromosomów z informacją genetyczną. W ciągu kolejnych dni po zapłodnieniu komórka dzieli się wiele razy i tak powstaje zarodek.

 

Więcej informacji na ten temat na blogu medycznym Medica2000.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *