Chemiczne dodatki w żywności

Duża część żywności, którą spożywamy na co dzień jest pełna chemii. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w podstawowych produktach np. takich jak choćby chleb można znaleźć dużo niepotrzebnych dodatków w postaci np. spulchniaczy czy emulgatorów.

Czytaj etykiety

Producenci do swoich produktów dodają różne polepszacze w celu poprawy i wzmocnienia smaku, zapachu, wyglądu i konsystencji oraz przedłużenia terminu przydatności do spożycia. Część z dodatków jest bezpieczna dla zdrowia, lecz jest grupa substancji, które mogą przyczynić się do powstania wielu chorób. Z tego powodu zaleca się czytanie etykiet i wybieranie produktów o jak najkrótszym i bezpiecznym składzie.

Groźne dodatki

Szkodliwe dodatki możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najwięcej ich jest w produktach wysoko przetworzonych, sklepowych słodyczach, produktach instant, kolorowych czy napojach gazowanych. Wszelkie polepszacze na etykiecie są oznaczone literą E i liczbą trzy- lub czterocyfrową. Najbardziej niebezpiecznymi „E” są: błękit pantotenowy, zieleń brylantowa, tartrazyna (barwniki), aspartan (słodzik), karagen (zagęstnik), benzoesan sodu, azotyn potasu, azotan sodu, BHA i BHT (konserwant). To dodatki przyczyniające się do powstania nowotworów, alergii, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego i pokarmowego czy nadpobudliwości i braku koncentracji. Oczywiście nie wszystkie „E” są groźne, ponieważ np. witamina C ma symbol E300, jednak tych dobrych „E” jest niewiele.

Czy w diecie pudełkowej znajdziemy chemiczne dodatki?

Dla osób chcących się zdrowo odżywiać, które jednak nie znają się na składach produktów lub nie mają czasu na zakupy i gotowanie świetną alternatywą będzie catering dietetyczny chojnów. Jednak przy jego wyborze zwróćmy uwagę na to, czy firma deklaruje brak chemicznych dodatków w swoich potrawach. Jedną z takich firm jest np. Dietykieta. Firma ta do przygotowania swoich dań używa tylko naturalnych składników. Nie znajdziemy w nich kostek rosołowych, żadnych wzmacniaczy smaku, konserwantów ani innych dodatków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *